CWP-Zorg, jeugd en participatie

Inwoners krijgen ruimte om zelf mee te doen en keuzes te maken. We kijken eerst naar wat zij zelf kunnen, met hulp van hun netwerk. Is ondersteuning nodig, dan bieden we die dichtbij en passend. Door problemen vroeg te signaleren, voorkomen we grotere zorgen. Samen met partners zorgen we voor leefbare buurten, toegankelijke voorzieningen en extra aandacht voor kwetsbare inwoners. 

Wat doen we al? 

Huidig beleid (wat voorgezet wordt): 

  • Visie Sociale Basis
  • Beleidsplan Sociaal Domein “De kracht van samen”
  • GALA-plan (gaat over in AZWA)
  • Leefstijlakkoord Potje Gezond
  • Aanpak Jongeren op Gezond Gewicht (JOGG)
  • Regiovisie Jeugd West- Brabant West 2026-2030
  • Regionaal Beleidskader Geweld in Afhankelijkheidsrelaties & Meldpunt Crisiszorg
  • Regiovisie Beschermd Wonen en Maatschappelijke Opvang
  • Regionale Woonzorgvisie
  • Lokale Woonzorgvisie
  • Regionaal Beleidsplan Inburgering “Iedereen doet mee”
  • Regionale Nota Integraal Armoede- en Schuldenbeleid
  • Regionaal Beleidsplan Mensenhandel
  • Beleidsplan Hulp bij Financiële Zorgen
  • Verordeningen en beleidsregels Jeugdwet, Maatschappelijke Ondersteuning en Participatiewet
  • Gemeenschappelijke regeling Jeugdregio West-Brabant West (ontwerp)
  • Beschikbaar stellen van AED’s in openbare ruimten

Wat willen we bereiken (speerpunten)?

Doel 1: We versterken de toegang tot ondersteuning en ontwikkelen een stevig lokaal team
We ontwikkelen een laagdrempelige toegang voor inwoners met een stevig lokaal team: dichtbij, integraal en met mandaat. We zorgen ervoor dat voorzieningen en ondersteuning bereikbaar blijven in alle dorpen. We zetten meer in op preventie, vroegsignalering en normaliseren om de vraag naar ondersteuning te beperken. We hebben extra aandacht voor eenzaamheid, kwetsbare gezinnen en huishoudens en mantelzorgers.

Doel 2: Versterken van sociale en pedagogische basis
We verbinden inwoners, vrijwilligers en organisaties met elkaar en geven ruimte aan hun initiatieven. Zo versterken we betrokkenheid, zelf- en samenredzaamheid, stimuleren we een gezonde leefstijl en voorkomen we dat problemen groter worden.

Doel 3: Meer inwoners doen mee naar vermogen 
We versterken voor inwoners hun kansen op werk, participatie en bestaanszekerheid.

Doel 4: We richten het sociaal domein toekomstbestendig in
Om het sociaal domein toekomstbestendig te maken, zetten we een duidelijke integrale koers weg, die we vasthouden. Daarbij sluiten we aan op landelijke opgaven zoals het AZWA, Sociale Basis en Stevig Lokaal Team.

Kritische succesfactoren 

  • Werken in het sociaal domein vraagt om goede samenwerking met andere beleidsterreinen, inwoners, partners, maatschappelijke organisaties en andere overheden. Er moet vertrouwen zijn en duidelijke afspraken over rollen en verantwoordelijkheden.
  • We kiezen voor preventie, vroegsignalering en versterken van voorzieningen dichtbij inwoners. Dit vraagt nu investeringen, maar levert op termijn maatschappelijke en financiële voordelen op, omdat inwoners minder snel zware ondersteuning nodig hebben.
  • Door ontwikkelingen zoals personeelstekorten, meer zorgvragen, financiële druk en nieuwe wet- en regelgeving moeten we flexibel blijven en bijsturen waar nodig.
Doel 1Wat gaan we daarvoor doenWanneerParticipatie
We versterken de toegang tot ondersteuning en ontwikkelen een stevig lokaal team.We brengen de hulpbehoefte en kwetsbare inwoners per dorp en wijk in beeld.2027Raadplegen
 

We richten de brede toegang en het stevig lokaal team zo in dat het dichtbij inwoners werkt, in elk dorp goed aansluit op de sociale basis en samenwerkt met partners. 

2028-2029Informeren
Doel 2Wat gaan we daarvoor doenWanneerParticipatie
We versterken de sociale en pedagogische basisWe gebruiken de inzichten uit het onderzoek van het social designbureau om het aanbod binnen de sociale basis beter zichtbaar te maken.2026-2027Raadplegen
 We evalueren “Kansrijke Start” en passen de aanpak samen met partners aan.Evaluatie in 2027Informeren
 We stimuleren samen met GGD West-Brabant het Rijksvaccinatieprogramma, met extra aandacht voor dorpen en wijken waar de vaccinatiegraad achterblijft.2027 en verderInformeren
 We spannen ons maximaal in voor behoud van het Bravispunt in Oudenbosch.2026-2030Informeren
 We geven “Potje Gezond” een nieuwe vorm.2027 en verderRaadplegen
Doel 3Wat gaan we daarvoor doenWanneerParticipatie
Meer inwoners doen mee naar vermogenWe ondersteunen inwoners naar betaald werk, met extra aandacht voor taalontwikkeling als dat nodig is.2026-2030Informeren
 Evalueren inzet Samen in de Regio.2026-2027Informeren
 Nieuwkomers met een verblijfsvergunning kunnen via WVS-’doelgroepbanen’ inburgering combineren met werken.2026-2030Informeren
 We onderzoeken met de arbeidsmarktregio de mogelijkheden voor inzet van het landelijke initiatief ‘startbanen’ (in Halderberge).2026-2030Informeren
 We stellen een flexibel budget beschikbaar voor initiatieven die participatie stimuleren en armoede verminderen.2027-2030Informeren
Doel 4Wat gaan we daarvoor doenWanneerParticipatie
We richten het sociaal domein toekomstbestendig in.We verwerken ontwikkelingen zoals AZWA, het Stevig Lokaal Team en de sociale basis in een focusplan voor het sociaal domein. We nemen de aanbevelingen uit het Rekenkameronderzoek mee.2029-2030Raadplegen